STRONA  GŁÓWNA GALERIA  ZDJĘĆ NAPISZ  DO NAS MAPA  DOJAZDU
PARAFIA   ŚWIĘTEJ   RODZINY   w   PUŁAWACH

Aktualności

- Ogłoszenia

- Intencje mszalne

- Informacje dla bierzmowanych

- Informacje dla dzieci komunijnych

Życie parafii

- Wydarzenia

- Teren Parafii

- Msze św.

- Nabożeństwa

- Kancelaria

- Sprawowanie sakramentów

- Do chorego

- Pogrzeb katolicki

- Rekolekcje, kazania

- Śpiewy

- Inne MP3

- Artykuły

Wspólnoty

- Duszpasterze

- Rada Duszpasterska

- Poradnia rodzinna

- Kółka Różańcowe

- Legion Maryi

- Chór parafialny

- Koło Przyjaciół Radia Maryja

Stowarzyszenie Rodzina

Akcja Katolicka

Historia

Linki

- Szkoła Formacji Duchowej

- Pismo Święte

- Katechizm Kościoła

- Kodeks Prawa Kanonicznego

- Sobór Watykański

- JPII - złote myśli

- Twitter Ks. Abp Stanisława BudzikaBierzmowanie

Bierzmowanie 2019

Spotkania dla kandydatów z klas VIII SP i III gimnazjum (grupa ks. Michała) spotyka się w pierwsze piątki miesiąca
- Spowiedź od 18:15
- Msza św. o 18:30
- Spotkanie po mszy - ok. 19:00


Co trzeba umieć na egzamin przed bierzmowaniem.

1. Modlitwy:
            - Ojcze nasz
            - Zdrowaś Maryjo
            - Wierzę w Boga
            - Dziesięć przykazań Bożych
            - Dwa przykazania miłości
            - Przykazania Kościelne
            - Główne prawdy wiary
            - Sakramenty święte
            - Warunki Sakramentu pokuty
            - Grzechy główne
2. Co to jest bierzmowanie?
3. Skutki Sakramentu bierzmowania
4. Siedem Darów Ducha Świętego. I do czego uzdalnia poszczególny dar?
5. Zobowiązania wynikające z sakramentu bierzmowania
6. Kto może przyjąć sakrament bierzmowania
7. Szafarz bierzmowania
8. Znaki sakramentu bierzmowania
9. Co wiem o Bogu?
10. Co wiem O Jezusie Chrystusie?
11. Co wiem o Duchu Świętym? – Jego działanie w Kościele, w sakramentach w człowieku
12. Co wiem o sakramentach chrztu i do czego mnie zobowiązuje?
13. Jak powinienem przegotować się do Eucharystii i jak ją przeżywać?
14. Moje przygotowanie i przeżywanie sakramentu pokuty?
15. Omówić liturgię sakramentu bierzmowania (Pragniemy, aby Duch Św..., s. 25 oraz dialog z ks. Biskupem - odpowiedzi przy samym bierzmowaniu s. 27.)
16. Życiorys patrona z bierzmowania


1)    Bierzmowanie 2012 … więcej

2)    Bierzmowanie 2011 … więcej

3)    Bierzmowanie 2010 … więcej

4)    Bierzmowanie 2009 … więcej

5)    Bierzmowanie 2008 … więcej

6)    Bierzmowanie 2007 … więcej


1) Bierzmowanie 2012

Bierzmowanie: 26 maja 2012
Kazanie Ks. Bp-a R. Karpińskiego z Mszy Św. w MP3 można znaleźć tutaj.
Zdjęcia z Mszy Św. w wykonaniu Tomasza Sajnóg można znaleźć tutaj.

"Kurs Filipa" na początek przygotowania do bierzmowania
W dniach 22-23 września 2011 r. młodzież klas III gimnazjum z naszej parafii uczestniczyła w "Kursie Fillipa" prowadzonym przez "Grupę ewangelizacyjną Jordan" z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Był to w opinii gimnazjalistów niezwykły czas. Większość z młodzieży po raz pierwszy uczestniczyła w takich rekolekcjach prowadzonym przez Szkołę Nowej Ewangelizacji. Scenki, pantonimy, katechezy, filmiki czy też modlitwa wstawiennicza to tylko niektóre środki poprzez które młodzież z Lublina ewangelizowała swoich młodszych kolegów i koleżanki. Zapraszamy do pisania świadectw z przeżytych rekolekcji. 2 października 2011 r. młodzież na Mszy Św. o godz. 18.00 złoży deklaracje, w których potwierdzi chęć rozpoczęcia przygotowania do przyjęcia przez nich sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
Zdjęcia z kursu można znaleźć tutaj.

2) Bierzmowanie 2011

Kazanie Ks. Bp-a z Mszy Św. połączonej z udzieleniem młodzieży Bierzmowania w MP3 można znaleźć tutaj.
Zdjęcia z Mszy Św. w wykonaniu Mirosława Franczaka można znaleźć tutaj.

3) Bierzmowanie 2010 - Zdjęcia z liturgii... więcej


4) Bierzmowanie 2009

30 maja 2009 roku, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, gimnazjaliści z naszej parafii przyjęli Sakrament Bierzmowania z rąk specjalnego gościa – Ks. Bp. Artura Mizińskiego. Było to dla każdego z nas wydarzenie niezwykle ważne, podniosłe, ale jednocześnie pełne radości. W końcu Duch Święty, na którego tyle czekaliśmy, miał zamieszkać w naszych sercach.

Już ok. godziny 17.15 wszyscy kandydaci zaczęli zbierać się przed kościołem razem z rodzicami i świadkami, by przed uroczystą Mszą Świętą wziąć udział w jednej z ostatnich Majówek. Każdy usiadł na wyznaczonych miejscach, co było wynikiem świetnej organizacji. :P Tuż po skończonej majówce, w kościele zapanowała naprawdę podniosła atmosfera. Każdy ze zdenerwowaniem i niepokojem czekał już tylko na rozpoczęcie Mszy. Trzeba też zaznaczyć, że wszyscy spisali się pod względem ubioru – chłopcy w eleganckich garniturach, a dziewczyny w spódnicach i białych bluzkach.

Wreszcie nadeszła ta chwila. O 18.00 do kościoła wchodzi uroczysta procesja na czele z Ks. Bp. Arturem Mizińskim. Za nim kroczyli księża z naszej parafii oraz Ks. Józef Brodaczewski – proboszcz z Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej wraz z ministrantami i lektorami (również kandydatami do bierzmowania). Schola zaczęła pięknie śpiewać, co jeszcze bardziej podniosło radosny nastrój.

Ks. Biskupa powitali nasi rodzice, którzy razem z nami, z nadzieją i ufnością prosili o udzielenie nam Sakramentu Bierzmowania. Uczynił to również nasz proboszcz, Ks. Henryk Olech.

Msza przebiegła bez zakłóceń, wszyscy wywiązali się ze swoich obowiązków. Lektorzy dokładnie czytali czytania, asysta sprawnie pomagała księżom, schola śpiewała pięknie pieśni o Duchu Świętym, a Ewelina Biaduń wspaniale zaśpiewała psalm. Procesja z darami z tekstem Emilii Skocz również wyglądała pięknie i co najważniejsze, naprawdę miała w sobie prawdziwe przesłanie.

Pierwsi dostąpili łaski otrzymania znamienia Ducha Świętego chłopcy z asysty, po nich schola, następnie reszta kandydatów. Był to moment bardzo radosny i wzruszający. Uśmiechnięty był nawet sam Ks. Bp. Artur, podczas namaszczania nas Krzyżmem.  Po powrocie na swoje miejsca, już bez stresu a rozluźnieni, czuliśmy że pewna pustka w naszych sercach zniknęła. Od tej pory byliśmy naprawdę napełnieni Duchem Świętym. Było to ogromnie szczęśliwe doświadczenie.

W Modlitwie Powszechnej modliliśmy się za cały Kościół, wszystkich księży, bierzmowanych i ich rodziny. Na zakończenie, pozostało nam bardzo serdecznie podziękować Ks. Bp. Arturowi Mizińskiemu, za udzielenie nam Sakramentu i modlitwę oraz z całego serca życzyć mu wielu łask oraz opieki Matki Bożej, z okazji 5-lecia posługi Biskupiej. Młodzież dziękowała również Ks. Henrykowi Olechowi, Ks. Jackowi i Ks. Karolowi, za trud jaki włożyli w nasze przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania oraz organizacji całego wydarzenia. Pamiętaliśmy też o wychowawcach i rodzicach.

Po wręczeniu kwiatów nastąpiło poświęcenie pamiątkowych Krzyży, które wszyscy od początku Mszy mieli zawieszone na piersi. Uroczyste błogosławieństwo, jakiego udzielił nam Ks. Biskup zakończyło Mszę.

Trzeba było jakoś uwiecznić te chwile, więc Pan fotograf zrobił nam grupowe zdjęcia. Wszystko świetnie się udało, z kościoła wyszliśmy pełni radości, ale i siły oraz mocy, jakimi napełnił nas Duch Święty. Czuliśmy się zupełnie inaczej niż przed 2 godzinami. Z pewnością to ważne w naszym życiu wydarzenie na długo zapadnie nam w pamięć. ;]            

Zdjęcia w galerii

Urszula Sadurska


5) Bierzmowanie 2008

W sobotę w Wigilię Zesłania Ducha Św. w kościele pw. Św. Rodziny czterdziestu siedmiu gimnazjalistów przyjęło Sakrament Bierzmowania, w większości uczących się w naszym Publicznym Gimnazjum nr 3. Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć z liturgii. Poniżej możemy przeczytać relację jednej z uczennic z tego jakże ważnego wydarzenia.

10 maja. Godzina 17:20. Przed Kościołem pw. Świętej Rodziny w Puławach zaczynają zbierać się uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy mają przyjąć Sakrament Bierzmowania. Wśród nich jestem i ja. Na twarzach malują się zarówno strach, radość, gorączkowe wyczekiwanie jak i chęć, aby było już po wszystkim.

Jeszcze ostatnie pogadanki przed kościołem i o 17:30 czterdziestu siedmiu gimnazjalistów wraz ze swoimi świadkami wchodzi do kościoła, który specjalnie na ten dzień został pięknie przystrojony na biało czerwono (czerwony jest symbolem Ducha Świętego).

O 17:30 ksiądz proboszcz, Henryk Olech rozpoczął majówkę, abyśmy mogli się wyciszyć. Po skończonej majówce, tuż przed 18:00 każdy usiadł na wyznaczone dla siebie miejsce wraz ze swym świadkiem. Jeszcze tylko ostatnie porady, ostatnie pytania kierowane do księdza Karola. I zaczyna się.

Punkt 18:00 zaczynają bić dzwony i do kościoła, głównym wejściem wkracza ksiądz biskup Mieczysław Cisło wraz z procesją księży z naszej parafii oraz z ministrantami. W całym kościele rozbrzmiewają anielskie głosy chórku i wszystkich zebranych w kościele. W powietrzu, wraz z zapachem kadzidła, unosi się zapach ekscytacji i radości.

Po rozpoczęciu Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz poprosił Pasterza w naszym imieniu o udzielenie nam Sakramentu Bierzmowania. My także swoimi słowami wyraziliśmy chęć przystąpienia do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i przystąpiliśmy do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Później nadszedł czas na czytania: tutaj dzielnie spisali się Marcin Sójka i Michał Radko, którzy rewelacyjnie sprawdzili się w roli lektorów.

Później wysłuchaliśmy kazania Księdza Biskupa. Mówił nam w nim, abyśmy nie tracili Ducha Świętego w codziennym życiu i przeciwstawiali się działaniu szatana. Kazanie to na pewno w każdym pozostało choć po części.

Po kazaniu nadszedł czas na przyjęcie Sakramentu Bierzmowania: pierwsze rzędy wyszły przed szereg i z rąk Jego Ekscelencji otrzymały dary Ducha Świętego. Po kolei, w dwóch kolumnach, każdy stał wraz ze swoim świadkiem, który to trzymał rękę na prawym ramieniu bierzmowanego.

Po Sakramencie Bierzmowania nadszedł czas na procesję z darami: nie trzeba chyba mówić, że Karolina Aftyka rewelacyjnie przeczytała swój tekst, a dziewczyny wraz z chłopcami niosąc dary pokazali, że przez całe życie będziemy potrafili zanosić Panu dary. Warto wspomnieć, że przepięknie na skrzypcach zagrała Paula Jurkowska, której gra pięknie wkomponowała się w liturgię.

Po tym wszystkim, nadszedł czas na Sakrament Eucharystii. Wszyscy z czystymi sercami przystąpiliśmy do Tego pięknego sakramentu, doceniając jeszcze bardziej Jego wartość.

Po zakończonej Eucharystii, nadszedł czas na podziękowania. Najpierw podziękowaliśmy Jego Ekscelencji, za to, że z Jego rąk mogliśmy przyjąć ten niezwykły sakrament. Później dziękowaliśmy tym, którzy zawsze byli przy nas: naszym rodzicom, nauczycielom, oraz oczywiście naszemu księdzu Karolowi i Jackowi, za to, że starali się nas uczynić dojrzałymi do przyjęcia tego sakramentu.

Pod koniec Ksiądz Biskup poświęcił nam pamiątkowe krzyże: z pewnością będą zajmować ważne miejsce w domu czy pokoju każdego z nas.

Po poświęceniu tych niezwykłych pamiątek, Ksiądz Biskup podziękował także nam i życzył, abyśmy zawsze szli tą samą drogą, którą kroczył Chrystus.

Po błogosławieństwie wszyscy wyszliśmy z kościoła. Może i zewnątrz wciąż byliśmy tacy sami, ale czuliśmy, że wewnątrz nas dokonała się cudowna przemiana. Zamieszkał w nas Duch Święty.

Marta Księżniak

Zdjęcia z bierzmowania... więcej


6) Bierzmowanie 2007

Udzielenie Sakramentu Bierzmowania uczniom klas trzecich

W sobotę 26 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w kościele parafialnym p.w. Św. Rodziny, JE ks. Artur Miziński udzielił 130 uczniom naszego gimnazjum Sakramentu Bierzmowania.

Kandydaci do bierzmowania, wraz ze świadkami i najbliższą rodziną, zgromadzili się przed kościołem już o godz. 18.00, aby (w kilka minut ;)) odbyć jeszcze ostatnią, generalną próbę.

Atmosfera była podniosła, kandydaci nieco zdenerwowani, ale radośni, odświętnie ubrani (brawa dla dziewczyn za spódnice oraz dla chłopców za garnitury). Lektorzy posługujący podczas Eucharystii rozdali gimnazjalistom pamiątkowe krzyże, które pod koniec Liturgii miały być poświęcone przed ks. Biskupa. Nawet padający deszcz nie odebrał nam radości tego dnia (deszcz zresztą jest biblijnym symbolem obecności Ducha Świętego).

Po uroczystym powitaniu szafarza Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej mogliśmy rozpocząć Mszę św., na którą z takim utęsknieniem czekaliśmy.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.30. Puławski Kościół zakwitł wiosną – Jan Paweł II niejednokrotnie tak właśnie określał młodych ludzi.

Na początku Eucharystii Ks. Biskupa przywitali rodzice i to oni, po raz ostatni, poprosili o sakrament w imieniu swoich dzieci, które od tej pory same będą decydować o swoim religijnym życiu.

Eucharystia przebiegała spokojnie, sprawnie, choć bez pośpiechu. Kandydaci czynnie brali w niej udział: pięknie czytali, nieśli dary i śpiewali pieśni pełne Ducha (dowody można znaleźć w galerii ;)).

Bierzmowani stanęli na wysokości zadania i bezbłędnie wzięli udział w dialogu wstępnym z Ks. Biskupem. Do wszystkich zgromadzonych na Eucharystii Pasterz skierował  słowo homilii, w którym zachęcał do odważnego trwania przy Chrystusie i wytrwałego rozwijania, otrzymanych podczas Sakramentu, darów Ducha Świętego. Gdy Ks. Biskup głosił do nas tę wspaniałą naukę, na dworze rozpętała się burza.  Ponownie zaczął padać deszcz. Była to moc, która przyszła z nieba. Znowu zadziałał Duch Boży, czyżby chciał coś nam powiedzieć?

Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i po modlitwie Pasterza nad zgromadzonym ludem nastąpił główny obrzęd Liturgii: Sakrament Bierzmowania. Pierwszymi, którzy doświadczyli tej łaski byli chłopcy, którzy przygotowali asystę na Mszę Św.  oraz dziewczyny ze scholki, które swoim pięknym, anielskim niemal śpiewem ubogaciły Mszę Św.

Po otrzymaniu Sakramentu młodzież radośnie włączyła się w śpiewy, zdenerwowanie i trema uleciały i w sercach wszystkich zapanowała przedziwna, Boża atmosfera, podobna pewnie do tej, która swoim blaskiem rozświetliła serca Apostołów, zgromadzonych w Wieczerniku, w dzień Pięćdziesiątnicy.

Eucharystyczne uwielbienie trwało dalej… Kiedy ostatnia osoba otrzymała znamię Ducha Świętego, w modlitwie powszechnej zawierzyliśmy Bogu Kościół powszechny, Jego Pasterzy i młodzież przystępującą do Bierzmowania. Wiele osób wsparło naszych wspaniałych Gimnazjalistów nie tylko modlitwą, ale także Komunią świętą, przyjętą w ich intencji. To piękny wyraz prawdziwej jedności i miłości… Jezusa pod postacią Chleba przyjęli bierzmowani, ich świadkowie i najbliżsi, by tę jedność i miłość ukazać i umocnić.

Pod koniec Liturgii przyszedł czas podziękowań. Ks. Biskup, oprócz pięknych życzeń, i kwiatów, dostał ogromne brawa. Młodzież pamiętała także o swoich rodzicach, katechetkach i duszpasterzach, którzy byli i są dla nich pierwszymi świadkami wiary. Kończąc tę część Mszy Św. Pasterz poświęcił pamiątkowe, papieskie krzyże.

Na koniec Eucharystii Ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Cieszę się, że udało się nam doczekać tego momentu, kiedy otrzymaliście dary Ducha Świętego. Niech Pan Bóg Wam błogosławi!

Zdjęcia z bierzmowania... więcej

Kalendarz liturgiczny Niedziela

Kalendarz liturgiczny Opoka

Modlitwy

Katechezy sakramentalne

- Chrzest

- Bierzmowanie

- Eucharystia

- Pokuta

- Namaszczenie Chorych

- Małżeństwo

- Czytania ślubne

Liturgiczna Służba Ołtarza

Budowa kościoła

Wspólnota PuławskaStrona istnieje od: 15.10.2006
Stronę wykonał: Tomasz Sajnóg Kontakt ze mną