STRONA  GŁÓWNA GALERIA  ZDJĘĆ NAPISZ  DO NAS MAPA  DOJAZDU
PARAFIA   ŚWIĘTEJ   RODZINY   w   PUŁAWACH

Aktualności

- Ogłoszenia

- Intencje mszalne

- Informacje dla bierzmowanych

- Informacje dla dzieci komunijnych

Życie parafii

- Wydarzenia

- Teren Parafii

- Msze św.

- Nabożeństwa

- Kancelaria

- Sprawowanie sakramentów

- Do chorego

- Pogrzeb katolicki

- Rekolekcje, kazania

- Śpiewy

- Inne MP3

- Artykuły

Wspólnoty

- Duszpasterze

- Rada Duszpasterska

- Poradnia rodzinna

- Kółka Różańcowe

- Legion Maryi

- Chór parafialny

- Koło Przyjaciół Radia Maryja

Stowarzyszenie Rodzina

Akcja Katolicka

Historia

Linki

- Szkoła Formacji Duchowej

- Pismo Święte

- Katechizm Kościoła

- Kodeks Prawa Kanonicznego

- Sobór Watykański

- JPII - złote myśli

- Twitter Ks. Abp Stanisława BudzikaNiedziela Palmowa 14.04.2019

·     Ofiary na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego można składać do skarbony specjalnie podpisanej w kruchcie kościoła albo w zakrystii lub kancelarii.

·     Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy - uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Wieczorna modlitwa potrwa do godz. 22:00.

·     Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego rozpoczną się o godz. 18-tej. Godzinę przed nabożeństwem będzie możliwość spowiedzi. Natomiast w czasie nabożeństwa kapłani będą przy ołtarzu.

·     Nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o godz. 17-tej. W Wielki Piątek rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia. Wielką Sobotę Koronkę odmówimy o 17.30, w pozostałe dni zapraszamy wiernych na Nowennę o godz. 15-tej.

·     Po zakończeniu Liturgii Wielkiego Piątku zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim. Porządek adoracji:
·     20.00 Ministranci, Lektorzy i Młodzież (Młodzież poprowadzi czuwanie w wielki piątek po liturgii do 22-tej)
·     22.00 K.R. Św. Franciszka i K.R. Św. Joanny B. Molla, K.R. Św. JPII - Parafianie z Osiedli: Mokradki, Instytut Sad., Górna - Kolejowa, Piaski II i ulic: Ceglana, Sosnowa.
·     23.00 K.R. Św. Dominika i K.R. bł. Jose Luis'a Sanchez del Rio, K. R. Św. Józefa i Parafianie z ul. Sadowej.
·     24.00 K. R. Św. Rodziny - i Parafianie z ul. Sikorskiego, Piramowicza, Bat. Chłopskich.
·     1.00 K.R. MB Jasnogórskiej i Parafianie z ul. Lubelskiej i 15 PP Wilków.
·     2.00 K.R. MBN Pomocy - i Parafianie z ul. Lessla i Sap. Kaniowskich.
·     3.00 K.R. MB Fatimskiej - i Parafianie z ul. Na Stoku i Leg. Puławskiego, Rotm. Pileckiego
·     4.00 K.R. Rozesłania AP. - i Parafianie z ul. Grota Roweckiego 5, 7, 9, 14
·     5.00 Akcja Katolicka - i Parafianie z ul. Grota Roweckiego 2A,4,6,8,10,12,16,
·     6.00 K.P. Radia Maryja, K.R. MB Król. Różańca świętego - i Parafianie z ul. Gościńczyk i Filtrowa, Spacerowa.

·     W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Dzieci adorują Pana Jezusa w ciemnicy od godz. 9-tej do 16-tej według zapisów w szkole u katechetów.

·     W Wielką Sobotę przy okazji poświęcenia pokarmów Parafialny Zespół Caritas organizuje zbiórkę artykułów spożywczych z dobrym terminem przydatności do spożycia. Z zebranych produktów przygotowane zostaną paczki świąteczne dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej z naszej parafii. Produkty można składać do koszy w kruchcie kościoła. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w godz. Od 8 do 13-tej, co pół godziny. Do dyspozycji będzie poświęcona woda. Na liturgię Wigilii Paschalnej prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Dzieci przygotowujące się do I Komunii, także odnawiają swój chrzest.

·     Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św.

·     Zapraszamy do włączenia się w coroczne dzieło dobroczynności Caritas. Legion Maryi rozprowadza chlebki wielkanocne. Złożone ofiary zostaną przekazane na wsparcie dzieł miłosierdzia. Serdeczne Bóg zapłać.

·     W niedzielę Zmartwychwstania Rezurekcja o godz. 6: 00. Natomiast nie będzie mszy o godz. 7-mej. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny msze święte według porządku niedzielnego.

·     Rodziców, którzy planują chrzest w czasie świąt, prosimy o spisanie aktu chrztu nie później niż: w poniedziałek, wtorek lub środę Wielkiego Tygodnia. Proszę ze sobą zabrać akt urodzenia dziecka wydawany przez USC.

Budowa kościoła
Taca z ubiegłej niedzieli na ławki wyniosła 15.220 złotych. Była to największa taca w historii Parafii. Bóg zapłać wspaniałomyślnym Ofiarodawcom. Na zakup ławek z drugiej dostawy zgłosiło się dalsze 3 rodziny. Gratulujemy. Miesięczna zbiórka ofiar za pracę brukarza wyniosła 10.230 złotych. Bóg zapłać za każdą ofiarę!

Prasa katolicka
Dzisiaj w "Gościu Niedzielnym": znajdziemy doskonałe wyjaśnienie liturgii Triduum Paschalnego.
Tyg. katol. Niedziela. Tajemnica Trzech dni. Czy wiemy, kiedy tak naprawdę obchodzimy Triduum Paschalne? Co oznaczają gesty i symbole wykonywane w tym czasie w liturgii? Wyjaśniamy tajemnicę tych dni.

·     Stowarzyszenie "Rodzina" informuje, że można przekazać 1% podatku. Nr KRS 0000320641 się nie zmienił i dostępny jest na stronie Stowarzyszenia.

W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności ✝ Stanisław Kawka Dobry Jezu…

Panie Jezu Chryste, Królu Wszechświata, / Odkupicielu rodzaju ludzkiego,/ wejrzyj na nas korzących się u stóp Twoich./ Tobie oddajemy cześć i uwielbienie./ Przyrzekamy całym dalszym życiem swoim/ dbać o Twoją chwałę/ i zawsze dziękować Ci za Twoje nieskończone Miłosierdzie,/ które okazujesz z pokolenia na pokolenie./ Uroczyście obieramy Ciebie, Panie, Jezu Chryste/ za naszego PANA i KRÓLA,/ gdyż wielkie rzeczy uczyniłeś dla nas./ Matkę Twoją, Niepokalaną Dziewicę Maryję/ ponownie przyrzekamy czcić jako PANIĄ i KRÓLOWĄ naszej umiłowanej Ojczyzny./ Jezu Chryste,/ Ty jesteś Panem nieba i ziemi./ Bądź KRÓLEM mojego życia,/ bądź jedynym PANEM całej naszej wspólnoty,/ bądź PANEM wszystkich polskich rodzin,/ bądź PANEM i KRÓLEM w Polsce, Ojczyźnie naszej,/ w tym pokoleniu i po wszystkie czasy./ Niech przez nasze życie zgodne z przykazaniami Bożymi/ wzrasta Twoje Królestwo/ Pokoju, Prawdy, Sprawiedliwości i Miłości./ Prosimy o to Ciebie, Panie Jezu Chryste,/ który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Niech dobry Bóg ma Państwa w Swojej opiece, a z Ran Pana Jezusa spłynie na Państwa obfity zdrój łask.


Drodzy Darczyńcy!

Każdy z nas, może, zgodnie z przepisami podatkowymi, przekazać darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie stanowiącej do 6% swojego dochodu. Darowizna na cele kultu religijnego zmniejsza sumę dochodów, od której oblicza się podatek. Wysokość przekazanej darowizny może być różna, jednak od dochodu możemy odliczyć kwotę nie wyższą niż 6 % kwoty wynikającej z dochodu podatnika. Warunkiem skorzystania z takiej ulgi jest posiadanie potwierdzenia wpłaty na konto bankowe Parafii oraz wypełnienia załącznika PIT-0, gdyż podatnik dokonujący darowizny na cele kultu religijnego ma obowiązek wykazać darowiznę w rocznym zeznaniu podatkowym.

Kto może skorzystać z ulgi na cele kultu religijnego?
Z ulgi tej mogą skorzystać podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy osiągają przychody z tytułu umów zlecenia, o dzieło, a także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Co trzeba zrobić, aby taką darowiznę odliczyć?
Aby odliczyć omawianą darowiznę należy w załączniku PIT-0 wpisać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego.

Jak prawidłowo ustalić wysokość darowanej sumy pieniędzy?
Ustawa przewiduje górny limit odliczenia i nie może on przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego.

DAROWIZNA podlega odliczeniu w danym roku podatkowym, tylko wtedy, gdy w tym samym roku podatkowym, zostanie dokonana darowizna, czyli - kwoty wpłacone w 2017 roku, będą mogły być odliczone dopiero, w zeznaniu rocznym składanym w 2018 roku za rok 2017.


Zachęcamy parafian, by napisali wspomnienia o intronizacji Chrystusa Króla w swojej rodzinie. Chętnie zamieścimy je wraz ze zdjęciami na naszej parafialnej stronie internetowej.
Wspomnienia i zdjęcia proszę przesyłać mailem na adres: sw_rodzina@wp.pl

Harmonogram nawiedzenia obrazu Chrystusa Króla

Osiedle Górna Kolejowa:

Kolejowa
Kosmali
Szalkiewiczowej
Harcerska
Jednacza
Pasiaka
Kotera
Kędzierskiej
Szubartowskiego
Dryi
Hollakowej
Jakubickiego
Świgosta
Ostrowskiego
Amborskiego (od Państwa Zawadzkich)
Zinkiewicza
Wolińskiej
Anny Renet-Jursz
Anny Boskiej
Grzebalskiego
Górna

Osiedle Piaski II:

Opani
Adamczewskiego
Obecnie Obraz nawiedza Rodziny zam. przy ul. Adamczewskiego (szeregowiec, domki), w następnej kolejności ul. Zdebika (domki) i Zdebika (szeregowce)
Zdebika
Kołodzieja
Krausse
Meresty
Tyczyńskiego
Sosnowa (domki)
Różana
Cyprysowa
Miodowa
Wrzosowa
Urocza
Kwiatowa
Pogodna
Irysowa
Botaniczna
Romantyczna
Cicha
Tęczowa
Spacerowa 5, 7, 9, 11, 8, 6, 4, 2
(obraz przekażemy do kościoła)

Osiedle Mokradki

Kotarasińskiego
Okulickiego
Żebrowskiego
Szczypy
Bielskiego
Kossakowskiego
Gościńczyk 57
Gościńczyk (domki)
Kopecia
Mieczyńskiego
Zagrodzkiego
Baca
Ziemięckiej
Malarskiego
(obraz przekażemy do kościoła)

Osiedle Gościńczyk

Gościńczyk 1, 3, 7, 9, 11, 13
Filtrowa 5, 7
Roweckiego 16
Roweckiego 14
Roweckiego 10
Roweckiego 12
Roweckiego 8
Roweckiego 6
Roweckiego 2a
Roweckiego 4
(obraz przekażemy do kościoła)

Niwa

Lubelska 18
Lessla 3
15 PP Wilków 4 i 2
Roweckiego 5
Roweckiego 7
Roweckiego 9
Saperów Kaniowskich 3
Na Stoku 8, 6, 7
Armii Ludowej 6
Armii Ludowej 2 i 4
Na Stoku 3 i 5
Na Stoku 4
Na stoku 2
Legionu Puławskiego 2
Lessla 1 i 2 i 4
Sikorskiego 4
Sikorskiego 6
Legionu Puławskiego 6
Sadowa 8, 6, 4, 2
Bat. Chłopskich 1, 3, 5, 4
Sikorskiego 2, 1, 3, 5
Ceglana 5, 7
Sosnowa 8
Ceglana (domki) (obraz przekażemy do kościoła)


Czcigodni Kapłani parafii Świętej Rodziny

     Uczestnicząc w uroczystej liturgii Wielkiego Czwartku, pragniemy wyrazić radość z faktu, że jakiś czas temu, na starcie w dorosłe życie odpowiedzieliście na głos Chrystusa, który wzywał Was do pójścia za nim i zostaliście Kapłanami.

     Dziś dziękujemy Wam za te życiowe decyzje i cieszymy się, że jesteście z nami, w naszym Kościele na Niwie. Dla nas, ludzi wierzących, wielkim i tajemniczym darem od Boga jest właśnie Kapłaństwo. Bez Kapłana spotkanie człowieka z Chrystusem Eucharystycznym nie byłoby możliwe.

     Drodzy Księża: Księże Proboszczu, Księże Piotrze, Księże Albercie, Księże Michale;
W dniu Waszego Święta, w Wieki Czwartek, uczestnicząc w Najświętszej Eucharystii ofiarowanej Kapłanom, my wierni pragniemy zapewnić, że każdego z Was otaczamy modlitwą, że jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą codzienną sumienną pracę we wszystkich obszarach działalności duszpasterskiej.

     Dziś wdzięczność swą pragniemy okazać w sposób szczególnie uroczysty.
Z serca dziękujemy za każdą Eucharystię sprawowaną w naszym Kościele, za każde Kazanie, Spowiedź, Modlitwę, Błogosławieństwo i udzielone sakramenty.
Z serca dziękujemy za Łaski, które dzięki Waszej posłudze otrzymujemy od Pana.

     W tym uroczystym dniu Wielkiego Tygodnia - w imieniu wszystkich grup modlitewnych naszej parafii: Kółek Różańcowych, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi, Stowarzyszenia "Rodzina", Rady Parafialnej, a przede wszystkim w imieniu wszystkich parafian;

  • życzymy, by zawsze wspierała Was Moc Ducha Świętego i miłość do Eucharystii
  • życzymy, abyście zawsze pozostali wierni Chrystusowi
  • życzymy, abyście wzorem Chrystusa byli zawsze Dobrymi Pasterzami
  • życzymy Wam, aby Święta Rodzina - nasza Patronka - miała Was w nieustającej opiece
  • życzymy Wam, zdrowia oraz wszelkiego dobra i życzliwości od ludzi
  • życzymy, by każdy dzień przynosił Wam nowe siły i łaskę od Boga na realizację planów i przedsięwzięć parafialnych, do tej pory skupionych przede wszystkim na trudnym dziele budowy Kościoła, a dziś skoncentrowanych na wspaniałym dziele upiększania i ubogacenia świątyni, jako dziękczynienia Bogu za pontyfikat naszego wielkiego Polaka Papieża Świętego Jana Pawła II.

Niech Bóg Błogosławi Wam Kapłanom w dalszych latach posługi duszpasterskiej pośród nas.

Szczęść Boże!

(Wielki Czwartek 18 - 04 - 2019 r.)


Rożaniec rodziców za dzieci

 Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, by trafiło do środowisk, w których będzie się najlepiej rozwijało, by właściwie rozeznało swoje powołanie i potrafiło się w nim realizować. Każdy rodzic tego pragnie, ale czy sam jest w stanie zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo rozwoju?

Dostrzegamy we współczesnym świecie zalew zła i zaczynamy zdawać sobie sprawę jak trudno jest mu się przeciwstawić. Alkohol, papierosy, narkotyki, rozboje, magia i okultyzm, sekty, pornografia są wszechobecne. Dodatkowo często z powodu naszych błędów, zaniedbań i grzechów dzieci mogą doświadczać zła.

Uświadamiając sobie te wszystkie zagrożenia grupa rodziców naszej parafii podjęła modlitwę w intencji swoich dzieci, opartą na formule Żywego Różańca. Powstały grupy składające się z 20 osób.  Każda z osób przez cały miesiąc codziennie odmawia jedną dziesiątkę różańca, rozważając przy tym jedną z tajemnic różańcowych. W ten sposób za każde z dzieci objętych tą modlitwą odmówiony jest codziennie cały różaniec.

Zachęcamy wszystkich rodziców do włączenia się do tej modlitwy. Pozwala ona na uzyskanie właściwej relacji w stosunku do dziecka, na okazanie prawdziwej miłości, a przede wszystkim uprasza szczególną opiekę Maryi nad naszymi dziećmi.

Pomyślmy ile czasu poświęcamy na telewizję, gazety? Czy zabraknie nam 4 minut (tylko tyle trwa pobożne odmówienie dziesiątki różańca) w ciągu dnia na taką modlitwę za swoje dzieci? Włączając się do odmawiania Różańca Rodziców dajemy swoim dzieciom wytrwałość innych 19-ściorga rodziców. Nawet, jeśli zdarzy się, że sam zapomnę, inni nie zapomną!

Aby przystąpić do Różańca Rodziców za dzieci nie trzeba uczestniczyć w żadnych zebraniach. Sposób comiesięcznej zmiany tajemnic - to krótkie spotkanie Rodziców z Róży Różańcowej w salce katechetycznej po mszy św. ( można  też wspomagać zainteresowane osoby pocztą elektroniczną obsługiwaną przez Kogoś z Róży).

Dlaczego warto modlić się za swoje dzieci na Różańcu?
Prośmy o to, aby Bóg w imię ofiary Chrystusa usunął skutki grzechów nas jako rodziców i aby nasze grzechy, przeszłe, ale również obecne nie wpływały negatywnie na nasze dzieci, aby dzieci nasze nie były narażone na skutki naszych grzechów.
Prosimy o błogosławieństwo dla naszych dzieci, aby w pełni zaczerpnęły ze skarbca Bożej Miłości.

Zgłoszenie chęci przystąpienia do Różańca Rodziców:
Należy pobrać i wypełnić formularz w formacie RTF. W systemie Windows plik można otworzyć i edytować bez posiadania pakietu Office, np. wbudowanym w system programem WordPad. Po zapisaniu zmian należy wysłać plik jako załącznik na adres mailowy Parafii Św. Rodziny w Puławach: sw_rodzina@wp.pl


Domowy Kościół zaprasza

Osamotnione w pokonywaniu codziennych zawiłości rodzinnego życia małżeństwa mogą nareszcie zwolnić bieg w pogoni za troskami, dzieci – zaostrzyć apetyt w oczekiwaniu na zabawy z nowymi przyjaciółmi, babcie i dziadkowie – spokojnie odetchnąć choć na chwilę, a wszyscy razem – poczuć na nowo i zacieśnić silną i nierozerwalną więź, w której namacalnie i prawdziwie żyje Bóg: obok nas, wokół naszych spraw, we wzajemnych relacjach.

            Coraz realniejszego kształtu nabiera idea zorganizowania przy parafii Św. Rodziny grupy bliskich sobie osób skupionych w Domowym Kościele – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, założonej w Polsce przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Atmosfera zakochania i fascynacji, wspólny cel i wspólne spędzanie czasu, pogłębianie uczuć i umacnianie się w podjętej kiedyś decyzji życia, zamyślenie nad Słowem Bożym, rozmowy, pikniki, wakacyjne wyjazdy, trwałe przyjaźnie oparte na solidnych podstawach, wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami, poczucie sensu i dobrego wykorzystania czasu – to wszystko czeka tych, którzy zdecydują się realizować powołanie rodzinne w gronie osób życzliwych i prawdziwie zaangażowanych w największy cud, jaki otrzymaliśmy – wspólne życie.

            Zaintrygowanych tematem Oazy Rodzin (Domowego Kościoła) już teraz zapraszamy na spotkanie z ks. Piotrem Drozdem, który przybędzie do nas w Niedzielę Oazową 24 czerwca 2012 r.


Z radością informuję, że 9 stycznia br. J.E. Abp Stanisław Budzik
udzielił zgody i błogosławieństwa na funkcjonowanie Wspólnoty Trudnych
Małżeństw SYCHAR w Archidiecezji Lubelskiej.

Wspólnota służy swoją pomocą tym, których małżeństwa przeżywają trudny
czas, wspiera
w wytrwaniu w zobowiązaniach wynikających z przysięgi małżeńskiej i w
wierności współmałżonkowi. W sytuacji kryzysu małżeńskiego, gdy
pojawiające się problemy wydają się nie do rozwiązania (zdrada,
odejście współmałżonka, a nawet jego wejście w nowy niesakramentalny
związek, także przemoc, alkoholizm czy problemy osobowościowe)
szczególnie ważne jest wsparcie ze strony otoczenia. Pragniemy więc w
różny sposób otoczyć opieką tych, którzy chcą trwać w wierności "na
dobre i na złe".

Spotkania SYCHAR-u na terenie archidiecezji odbywają się w Puławach i
Lublinie. W Puławach w każdą pierwsza sobotę miesiąca w parafii
Miłosierdzia Bożego przy ulicy Kowalskiego 1 o godz. 16. W Lublinie w
każdą trzecią sobotę miesiąca w Parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej przy
ulicy Roztocze 1 na Węglinie o godz. 15:00. Rozpoczynamy Mszą Św. w
intencji ratowania małżeństw. Po Mszy Św. przechodzimy do salki.
Najbliższe spotkanie w Lublinie odbędzie się w sobotę 18 lutego.

Bliższe informacje na stronie www.lublin.sychar.org

Powyższą informację proszę odczytać w niedzielnych ogłoszeniach duszpasterskich.

Z braterskim pozdrowieniem:

Ks. Szymon Czuwara


Modlitwa za przyczyną Matki Bożej o trzeźwość w Ojczyźnie
Maryjo, Królowo Polski i Wspomożycielko wiernych! Wejrzyj, prosimy, na nasz Naród i broń jego synów przed nałogami, a zwłaszcza przed pijaństwem. Spójrz Matko, na spustoszenie spowodowane klęską alkoholizmu. Otocz opieką rodziny zniszczone, zrujnowane tym nieszczęściem i udziel im radości wyzwolenia z tego nałogu oraz jego następstw. Prosimy, byś zakrólowała w Narodzie trzeźwym i zdrowym, wiernym Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi świętemu. Amen 

Wydruk z portalu wiara.pl

Kościół wypracował przez wieki środki pomocne do wewnętrznej przemiany człowieka. Znamy je dobrze, ale często nie wiemy jak je stosować, a jeśli nawet wiemy, to nie zawsze mamy wystarczającą samodyscyplinę. A przecież to takie proste i znane:

Post, który ma na celu opanowanie siebie, kontrolę nad swoimi pragnieniami i dążeniami. Dotyczy on w pierwszym rzędzie codziennego pokarmu, ale trzeba go także rozciągnąć na inne sfery naszego życia: alkohol, tytoń, język, telewizję. Post jest ćwiczeniem, które ma doprowadzić do tego, że człowiek będzie rzeczywiście panem siebie, rozporządzającym mądrze swoimi siłami. Nauczmy się mówić pokusie „nie!”.

Jałmużna otwiera nas na drugich, pomaga nam wyjść z ciasnego kręgu egoizmu, dostrzec innych i konkretnie im pomóc w ich potrzebach. Dzięki temu ćwiczeniu człowiek może zbliżyć się do drugich, stworzyć wspólnotę.

Modlitwa z kolei kieruje naszą uwagę na Boga, wyczula nasz wewnętrzny słuch na Jego głos, pozwala się z Nim spotkać i zjednoczyć. Dzięki niej człowiek wchodzi w głęboką relację z Bogiem, on sam i jego świat poszerzają się do wymiarów nieskończonych, wszystko zostaje w nim oczyszczone i nasycone światłem, pięknem i łaską.

Jak to zrobić, by móc w trakcie trwania Postu odpowiedzieć Bogu: kocham Cię i czekam na Twoje Zbawienie? Spróbujmy się wyciszyć, aby głos Boga został przez nas usłyszany i zrozumiany. Dajmy Bogu szansę dotarcia do nas z Jego wielorakimi darami, bo rezygnując z nich na co dzień z powodu nawału pracy, lenistwa, czy jakichś innych względów, podcinamy swoje własne korzenie, a wiadomo do czego takie zachowanie prowadzi: do samotności w otoczeniu. Bez Boga jesteśmy jak ścięty kwiat, nie mający szans na odrodzenie.


Kalendarz liturgiczny Niedziela

Kalendarz liturgiczny Opoka

Modlitwy

Katechezy sakramentalne

- Chrzest

- Bierzmowanie

- Eucharystia

- Pokuta

- Namaszczenie Chorych

- Małżeństwo

- Czytania ślubne

Liturgiczna Służba Ołtarza

Budowa kościoła

Wspólnota PuławskaStrona istnieje od: 15.10.2006
Stronę wykonał: Tomasz Sajnóg Kontakt ze mną